dějiny Blučiny
Tělocvičná jednota "Sokol" v Blučině


byla založena v měsíci srpnu 1912. Na popud Vladimíra Novotného, Karla Piterny, Jana Kratochvíla, Ladislava Svobody, Josefa Zapoměla a Jana Hájka, kteří za přispění inženýrů Miroslava Kaše a Ludvika Ferebaura, pak technika inž. kand. Jindry Haška, provedli přípravné práce, byla svolána do hostince Jos. Danie na den 4. srpna valná hromada, při níž přihlásilo se hned 43 členů a tím zahájila jednota Sokol svou činnost, ustavivši se prozatím jako odbor jednoty židlochovské. Při této valné hromadě, jíž řídil a o úkolech Sokolstva promluvil říd. učitel Coufalík ze Židlochovic, byli zvoleni: starostou Josef Zapoměl, místostarostou Leonhard Šrom, náčelníkem Jindra Hašek,, jednatelem Rudolf Nebovidský, do výboru pak Karel Piterna, Tomáš Flodr, Josef Böhm, Ladislav Svoboda a Jan Kratochvíl. Ještě téhož roku ustavil se Sokol samostatnou jednotou.

Se cvičením začalo se ihned. Členů přibývalo a koncem roku měla blučinská jednota "Sokol" 2 členy zakládající (podnikatele regul. prací inž. Nováka a inž. Štábla), 18 členů činných a 43 přispívajících.


JUC. Vladimír Novotný
+ 15. dubna 1913
V r. 1913 po dlouhé bolestné nemoci odešel do nadzemských krajů jeden ze zakladatelů blučinské jednoty JUC. Vladimír Novotný.

Dne 15. února 1913 byla sjednána smlouva s majitelem hostince Václavem Brabcem a ujednáno, že hostinský postaví svým nákladem v zahradě svého hostince tělocvičnu s vedlejšími místnostmi a že jí pronajme jednotě na 15 roků k pořádání sokolských podniků. Přikročilo se ihned ke stavbě a 29. června byla Sokolovna slavnostně otevřena.

Cvičení členstva konalo se dvakrát týdně, od července i cvičení dorostu jednou týdně. Výsledkem této horlivé činnosti bylo veřejné cvičení, při němž blučinští borci ukázali svoji vyspělost.

Také činnost vzdělávací byla čilá. Přednášeli prof. Žižka z Brna o tělesech nebeských, Anarys z Brna o Sokolství, Kyas z Brna o počátcích křesťanství na Moravě. Učitel Kotek z Blučiny, po odchodu učitele Dupala ustanovený, přednášel o působení tělocviku na lidské tělo, Rudolf Nebovidský o sokolském cíli a tělocviku jako prostředku k jeho dosažení.

Knihovna byla otevřena v září. Měla 82 cenných knih, příznivci, zvláště blučinským rodákem, úředníkem zem. výboru, Nebovidským darovaných.

Tohoto roku pořízeno bylo i jeviště, byla sehrána 3 divadelní představení a pořádána sylvestrovská zábava. Počet členů na konci roku 1913: 3 zakládající, 19 činných a 62 přispívajících.

Hned na počátku roku 1914 byla zřízena čítárna, ve které byly vyloženy a hojně členstvem čteny: Lidové Noviny, Tyrš, Nový Lid, Moravský venkov a Cep.

Ve dnech petropavelských 1914 zúčastňuje se jednota brněnského Všesokolského sletu, který druhého dne byl pro sarajevský atentát rozpuštěn. Narukovalo 50 Sokolů a tím klesla spolková činnost na nejmenší míru.

Za války byl Sokol velmi těžce poškozen, Č. O. S. byla rozpuštěna a její starosta Dr. Scheiner s jinými vůdci národa zatčen pro podezření z velezrady. Že venkovské jednoty nebyly rozpuštěny, lze děkovati té okolnosti, že četnictvo bylo pověřeno vyšetřováním a podáváním "důvěrných" zpráv.

Ozvala se však i v četníku česká duše a mnohý z nich uznával tu nespravedlnost, kterou jejich představené úřady páchají - a tak sokolské jednoty po většině existují dále, avšak živoří jen. Na stolci panovnickém dochází ke změně: císař František Josef I. umírá a na jeho místo zasedá Karel I. Zdá se, že nastává obrat k lepšímu - žaláře se otvírají, vůdcové národa přicházejí domů a zdá se, že císařské slovo ve vydaném manifestě o zastavení války se splní a tím i poměry v českém životě se začínají jasniti. Blučinská jednota zásluhou Ludvíka Novotného a Ant. Březiny pořádala v této kritické době 4 div. představení a v září 1917 tělocvičnou besídku; ovšem vystupuje jen dorost, který v župních závodech získává čestný diplom. Jednota má 11 členů činných a 51 přispívajících mimo vojíny.

Za napjatých poměrů a za dalšího ještě trvání války svolána byla na den 10. února 1918 opětně jednou valná hromada, při níž mimo jiné uctěna památka padlých Sokolů: Jana Böhma, Fr. Dubiny, Karla Rašnera a Jana Dlabky -ml. Do výboru byli zvolení: J. Zapoměl starostou, Leonhard Šrom náměstkem, Ad. Brabec náčelníkem, Rudolf Nebovidský jednatelem, archivářem i novinářem, Tom. Flodr pokladníkem a Jan Dlabka knihovníkem. Do výboru zvolení: Tom. Šiler, Jan Hnilička, Jan Tukač, Frant. Svoboda a Fr. Máša.

Pro nejistotu poměrů v tomto posledním roce války omezila se spolková činnost na to nejnutnější. Bylo sehráno celkem 6 divadelních představení a pořádána 1 sylvestrovská zábava, čímž finanční úspěch byl příznivý, že jednota mohla pamatovati některými dary na národní a humánní účely, darovavši Národ. divadlu v Brně 970 Kč a sirotkům po padlých legionářích 250 Kč.

V r. 1919 bylo usneseno, že se zřídí ženský odbor, prozatím přistupováním za členy přispívající. Na výzvu Č. 0. S. dostavili se v květnu t. r. členové jednoty do 50 let k sokolskému odvodu do Hrušovan. Na oslavu I. výročí převratu zúčastnila se jednota sázení lípy svobody. Na podzim byla pořádána "besídka", pří níž zásluhou Adolfa Brabce a Štěpy Brabcově, která se ujala cvičení žen, dorostenek i žákyň, podali produkující pěkné cviky a tance.

Přednáška byla jedna; sl Bergmanová promluvila o Mir. Tyršovi a legionář-Sokol Závladský vylíčil činnost našich legii na Rusi a návrat jejich do vlasti. Jako v minulých letech zúčastnila se jednota okrskem pořádané oslavy památky Mistra Jana Husi na Výhoně a za celý rok sehrála 8 div. představeni, jež byla hojně navštívena. Počet členstva vzrostl. Jednota měla na sklonku roku 98 členů; z nich 8 mužů a 8 žen činných, 70 mužů a 12 žen přispívajících; dorostenců cvičilo 12, dorostenek 9 a žactva 42 hochů a 45 dívek.

V den 70. narozenin presidenta Masaryka 1920 pořádá Sokol veřejnou schůzi.

V létě bylo pořádáno veřejné cvičení na nové pořízeném letním cvičišti, na pozemku, který obec blučinská pronajala Sokolu za roční nájem 40 Kč na dobu 20 let. Cvičení toho zúčastnily se jednoty ze Židlochovic, Rajhradu, Opatovic, Hrušovan a Žabčic, jakož i velké množství domácího i přespolního obecenstva.

Ve dnech petropavelských konán v ohromných rozměrech v Praze VII. všesokolský slet, jehož se z Blučiny zúčastnilo 8 mužů a žen.

Dne 28. října 1920 zúčastnili se č1enové jednoty veřejné přednášky ředit. Fr. Císaře, který po převratě stal se Sokolem.

V tomto roce vítala jednota své členy legionáře Kratochvíla, Hanušku, Otavu, Buchtu, Jaroše, Jedličku, Čanderlého a naposled Zalabu, který od počátku legií stál věrně v jejich řadách.

Divadelních ber sehráno 6, z nichž největšího úspěchu dosáhli "Psohlavci" a "Lešetínský kovář". Koncem roku měla jednota 109 mužů a 26 žen.

Dne 6. března 1921 v předvečer narozenin Masarykových pořáda1 "Sokol" veřejnou přednášku ředitele Fr. Císaře o Masarykovi jako vůdci, jako politikovi a o jeho názorech na bolševismus. Školní dítky za účinkování některých č1enů Sokola a řízení učitelky Kuběnové sehrály zdařile hru "Pro tatíčka presidenta".

Ke konci července 1921 oslavuje národ náš 100. výročí narozenin našeho politického průkopníka, rakouskými vládami pronásledovaného a ke konci života i svými přáteli opuštěného, Karla Havlíčka Borovského. I v naší obci uspořádala místní osvětová komise veřejnou přednášku ředitele Fr. Císaře k uctění jeho památky, jíž se též zůčastni1i členové naší jednoty. Později by1a v Soko1e pečlivě sehrána a četně navštívena divadelní hra "Mučedník Brixenský". Dne 21. srpna, kdy po všem národě byly os1avovány 70. narozeniny spisovatele románů z naší historie, mistra Aloise Jiráska, blučinská jednota Sokol uspořádala veřejnou přednášku ředitele Fr. Císaře o životě a díle mistrově, jež, byvši velmi četně navštívena, těšila se veliké pozornosti.

Dne 21. června, v den památky popravy českých pánů na náměstí staroměstském, byli členové účastni v občanském obleku "tryzny" pořádané jednotou v Židlochovicích. Dál se jednota zúčastnila oslavy Husovy na Výhoně, župní besedy v Brně, župního cvičení žactva, okrskového cvičení v Nosislavi, veřejného cvičení v Židlochovicích a uspořádala se žactvem a dorostem výlet na Pratecký kopec k Mohyle míru, kde ředitel Frant. Císař promluvil o bitvě u Slavkova. Divadelních představení bylo sebráno celkem 7, z nichž "Vítězství lásky" (sehráno v přírodě) a opereta "Z českých mlýnů" dosáhly největších úspěchů.

V tomto roce měla jednota 16 cvičících mužů a 4 cvič. ženy, 7 dorostenců a 7 dorostenek, žáků cvičilo 29, žákyň 37; mimo to bylo 112 členů přispívajících.

Pro rok 1922 byli zvoleni; Drabálek Jan starostou, Richter Jaroslav místostarostou, Brabec Adolf náčelníkem, Leichmann J. místonáčelníkem, Brabcová Štěp. náčelní, Brabcová Marie místonáčelní a Kotas Frant. jednatelem.

Dne 6. srpna t. r. na oslavu 10letého trvání jednoty konalo se veřejné cvičení s dobrým výsledkem jak po stránce morální, tak i finanční.

Obec naše postavila v tamto roce pomník vojínům, kteří padli, neb zemřeli za světové vilky 1914-18. Slavnosti odhalení tohoto pomníku zúčastnila se jednota v občanském obleku Rovněž v hojném počtu zúčastnila se jednota otevření Stadionu v Brně. Zúčastnila se veřejného cvičení v Žabčicích počtem 60ti členů, veřejného v Hrušovanech počtem 50ti členů, besídky v Rajhradicích 5ti členy a oslavy Husovy 100 členy. Měla 111 členů, ale celkem 187 duší. Kromě toho bylo pořádáno 5 přednášek, 19 proslovů, 4 divadla, 4 večírky a vánoční večer pro žactvo.

Jelikož po válce zle řádila nezaměstnanost, usnesla se Č. O. S. uspořádati v r. 1923 sbírku nazvanou "Sokolská koleda" ve prospěch postižených bratří. Ve dnech petropavelských zúčastnila se jednota sletu župy Dolnorakouské v Brně v hojném počtu. Oslava 28. října konala se na popud jednoty sokolské v Blučině a to jednotně za velké účasti.

Jednota měla v tamto roce 117 členů. Z podniků sluší zaznamenati závody žactva v tělocviku prostém, závod mužů v jízdě na kole na trati 27 km a skautské táboření. Byla účastna veřejného cvičení v Židlochovicích, okrskového v Sokolnicích, veřejného v Rajhradicích, otevření Sokolovny v Žatčanech a při oslavě Husově. Divadelních představení bylo pořádáno 5, z těch 1 dětské a 3 zábavné večírky.

V roce 1924 zúčastnila se jednota 29. července vzpomínkového sletu v Brně v hojném počtu.

Největší událostí toho roku byla návštěva presidenta Masaryka v Židlochovicích, o níž je pojednáno na jiném místě. Rád podotýkám, že místní jednota k slavnostnímu uvítání pana presidenta v Blučině značně přispěla.

Jednota zúčastnila se veřejného cvičení v Holasicích a Modřících. Ke konci roku měla 80 členů. Pořádala toho roku 7 divadelních představení.

Dne 16. února 1925 odešel jednotě navždy po dlouhé a těžké chorobě nezapomenutelný člen Rudolf Nebovidský, učitel. Byl zakládajícím členem jednoty a prvním jednatelem, pak starostou. Hodinu před pohřbem byla postavena u rakve čestná stráž 4 Sokolů s rapíry. V průvodu šlo 26 Sokolů v kroji a 50 mužů a žen v občanském obleku s odznakem. Darován byl věnec s trikolorou a nápisem:

"SOKOLSTVO SVÉMU MILÉMU BRATRU."

Posledního května pořádala jednota veřejné cvičeni za četné návštěvy, takže zůstalo jednotě 2000 Kč čistého zisku. Ke konci roku má jednota 104 členy. Pořádala 9 divadel.

Rok 1926 byl rokem sletovým; od začátku plynul ve znamení VIII. sletu všesokolského. Byly konány schůze, sjezdy a nácvičné. Všude samý ruch a čilý život. Jednota zúčastnila se veřejného cvičení v Hrušovanech, Opatovicích a otevření sokolovny v Holasicích.

V červnu byl pořádán "sletový večer" s přednáškou učitelů Krejčího a Foretníka z Hrušovan. Rovněž v tomto měsíci zúčastnila se jednota Župního sletu v Brně. Ve dnech 4.-6. července zúčastnila se jednota v počtu 22 členů VIII. Všesokolského sletu v Praze. Z těchto bylo 14 mužů, 8 žen; 6 mužů v krojí. Cvičili 4 muži a 2 ženy.

Ke konci roku měla jednota 86 členů. Pořádala 5 divadel, 1 ples, 2 hodové zábavy a jedny kuželkové závody. Ke konci roku byl uspořádán kurs pro cvičící.

Roku 1927 zvoleni byli činovníky jednoty: Hájek Jan starostou, Gold Jan místostarostou, Magni Jaroslav vzděl., Sevránek Jan náčel., Příbramský Čeněk místonáčel., Hrouzková Joža náčelní, Brabcová Tonča místonáčelní.

Do výhoru: Kotas Frant. (jednatel), Harašta Josef (poklad.), Novotný Frant., Drabálek Josef, Teplý Josef, Příbramský Josef (knihovník), Jedonek František a Otava Frant.

Dne 25. února zemřel první vzdělavatel Čs. Obce Sokolské Jan Hiller, na jehož místo pak zvolen Ant. Krejčí.

Dne 27. května byl zvolen T. G. Masaryk opět presidentem republiky za ohromného nadšení národa. Jednota naše uspořádala v ten den večer lampionový průvod obcí.

2. června konala se národní pouť ke Zborovu, v den 10. výročí bitvy; tato pout se vydařila. Č. O. S. byla zastoupena 84 bratřími a 9 sestrami v krojích. Celková účast pak byla 1600 osob.

Ke konci roku má jednota 84 členů, z těch 65 mužů a 19 žen. Mimo tyto jest v jednotě zařazeno 7 dorostenců, 7 dorostenek, 24 žáků a 22 žaček. 7 členů jest na vojně. Má celkem tedy jednota ke konci roku 151 duší.

Výbor jednoty sešel se ke svým schůzím 12krát řádně, 2 mimořádně. Jednota pořádala 1 ples, 1 letní slavnost, 1 besídku, 21 proslovů, 3 přednášky, 2 divadla, 1 koncert, 2 programové zábavy, 1 táboření, 1 nepřipravený závod v leh. atletice, večírek na rozloučenou s vojíny a oslavu při znovuzvolení T. G. Masaryka presidentem republiky.

Knihovna má 190 svazků a jest hojně navštěvována.

Pro rok 1928 byli zvoleni: Brabec Adolf starostou, Harašta Josef místostar., Drabálek Josef vzdělavatelem, Teplý Josef náčelníkem, Brabcová Tonča náčelní, Kotasi Frant. jednatelem, Zalaba Jan pokladníkem. Členy výboru Hájek Jan, Hřebíček Jindřich, Böhm Frant., Jedonek Fr., Otava Frant., Brabec Jan. Náhradníci: Brabec Stanislav hospodářem, Příbramský Josef knihovníkem.

Tento rok jest pro celý národ významným, že dožívá se prvého l0tiletí samostatnosti. Národ přehlíží svou práci za oněch 10 let uspořádáním "Výstavy soudobé kultury v Brně".

Sokolstvo oslavuje toto desítiletí mnoha způsoby, na příklad III. mezisletovými závody.

Jednota uspořádala veřejné cvičení dne 20. června, které se pěkně vydařilo.

Naše župa Jana Máchala pořádala v květnu zájezd na Slovensko. Z bluč. jednoty zúčastnili se 2 dorostenky, 2 sestry a 1 bratr zájezdu do Trenčína.

Jednota zřídila letos kino "Světozor".

Bulharsko bylo krutě postiženo zemětřesením. Jednotou posláno mu ku pomoci Kč 84.-.

Letos 8. června vítali jsme podruhé nám drahého T. G. Masaryka na Židlochovsku. Přijel na zámek židlochovský na 3 týdny. Celé Židlochovsko se sešlo, aby uvítalo hlavu státu v nemenším počtu jako v roce 1924. Naše jednota byla silně zastoupena jak v šatě občanském, tak v krojích.

Dne 23. v 8 1/2 hod. projížděl pan president Blučinou, která jej vítala jako posledně. Pan president však z auta nevystoupil, neboť čas jeho byl přesně vyměřen.

Pan president velice rád jezdí koňmo a tak jsme jej často viděli, jak bujaře projíždí koňmo Blučinou a naším okolím.

Dne 27. června večer jsme se s ním v Židlochovicích v zámku s1avnostně loučili. Opět se sešlo tisíce lidu, aby mu ukázalo, jak vysoce si váží jeho osoby a práce. Doufejme, že zase co nejdříve k nám zavítá.

27. června odpoledne uspořádal p. president dětský den v zámku, kam se sešlo na 4.000 dětí, mezi nimiž strávil asi 3 hodiny. Každé dítě bylo poděleno třešněmi a koláči z rukou Dr. Alice Masarykové.

Za první pololetí jeví se činnost v jednotě takto:
8 hodin školy pro nové členy, 16 proslovů před šikem, 2 přednášky, 5 divadel, z toho 1 dětské, závody v běhu, 2 vycházky, 1 večírek herců ochotníků, 1 veřejně cvičení.

Stav knihovny 192 svazků.

Členů je 85. Z toho 66 mužů, 19 žen. Mimo tyto jest 11 dorostenců, 13 dorostenek, 23 žáků, 22 žaček, celkem 154 duší.



ZpětÚvodní stránkaVpřed