dějiny Blučiny
Čtenářský spolek "Pokrok"


Spolek byl založen r. 1884 a měl s počátku 32 členů.

Dle sdělení žijících členů spočívala činnost spolku ve čtení a odebírání časopisů. Předsedou byl Nebovidský Jan, místopředsedou Albert Schwarz, jednatelem Srnec Josef, pokladníkem František Böhm.

V r. 1886 přišli P. Ševčík a učitel Svoboda a jejich činností a přičiněním spolek ožil a tito stali se středem života v obci. Veškerá chasa šla za nimi.

V roce 1892 byl předsedou spolku P. Vincenc Ševčík, místopředsedou Emanuel Kugler, pokladníkem Kelbl Josef, knihovníkem Flodr Josef a jednatelem Julius Bertsch. Tehdejší obecní zastupitelstvo postoupilo spolku jednu místnost na radnici, jíž spolek používal plných 32 let. Spolková knihovna měla 184 svazky, peněžní hotovost byla 14 zl. 72 kr. V příštím roce pořádal spolek jedno divadelní představení a hudební zábavu. V roce 1894 pořádal spolek divadelní představeni a ples v hostinci Josefa Danie. Dne 25. listopadu oslavil spolek své desítiletí jubilejní slavností. V roce 1895 byla činnost spolku podobná jako v letech minulých. Místopředsedou zvolen Antonin Schenk. V r. 1896 nebylo větších podniků spolkových, protože byla rekonstruována školní budova a jedna třída přes půl roku byla umístěna ve spolkové místnosti. V roce 1897 pořádala se 2 divadelní představeni a bylo zřízeno nové jeviště. Zvláštní zásluhy o jeviště získal si František Flodr čís. 113 a Nečas Josef. V roce 1898 oslavil spolek sté narozeniny "Otce národa", Františka Palackého. Divadelní představení byla pořádána dvě. V r. 1899 je činnost obvyklá. Předsednictvo zůstává totéž, vyjma jednatele Julia Bertsche, který se funkce vzdal a na jeho místo byl zvolen František Flodr čís. 113. V příštím roce sehrána byla 3 divadelní představeni. V tomto roce zesnul Julius Bertsch, který si získal jako dlouholetý jednatel spolku veliké zásluhy. Předsedou byl P. Vincenc Ševčík, místopředsedou Josef Flodr, pokladníkem Jan Kugler z čís. 49, knihovníkem Jan Klein, jednatelem Frant. Flodr čís. 113.

V oce 1901-2 byly sehrány 2 divadelní hry. Roku 1902 zúčastnil se spolek místní slavnosti ve prospěch stavebního fondu českého Národního divadla v Brně. V roce 1903 byla sehrána opět dvě divadelní představení. Předsednictvo zůstává z roku minulého, vyjma knihovníka, jímž byl zvolen Rudolf Nebovidský. V roce 1904 bylo sehráno divadelní představení. V letech 1905 a 1906 zaznamenává se po jednom divad. představeni, poslední pro Národní jednotu. V r. 1907 omezuje se spolek jen na půjčováni knih. V r. 1908 hrálo se divadlo dvakráte. V roce 1909 hrálo se třikráte a začalo se stavět úplně nové jeviště. Největší zásluhy si opět získal Nečas Josef, který prováděl všechny práce se zřízením dřevěné konstrukce spojené, František Flodr a Jaroslav Richter provedli sami velmi vkusně práce malířské. -V roce 1910 nezaznamenáváme žádných podstatných změn. -Roku 1911 byla sehrána na novém jevišti tři divadelní představení a zároveň bylo pozorovati větší zájem o knihu. Knihovna má 689 svazků. V roce 1912 spolek měl 55 členů a pořádal divadelní představení. V roce 1913 omezoval se na půjčování knih. Knihovna měla 739 svazků. Předsedou byl P. V. Ševčík, místopředsedou František Císař, jednatelem Tomáš Šiler a Jaroslav Richter knihovníkem. Rok 1914 - jak už dříve v této knize podotčeno - znamená nejen pro tento spolek, nýbrž pro celý český národ, pro každého česky cítícího člověka rok plný útrap, neboť zahájena byla dlouhá světová válka, v níž ztratil spolek "Pokrok" čtyři své mladé členy: Jana Haňku, Josefa Hanuše, Jana Zatočila a Františka Stravu. Bud jim země lehkou!

Po světové válce spolek zůstává nečinným až do roku 1921, kdy zahajuje činnost. P. Vincenc Ševčík pro své stáří resignuje na předsednictví. Zvolen byl předsedou Tomáš Šiler, místopředsedou Tomáš Flodr, pokladníkem Kelbl Vavřín, jednatelem Jan Gold, knihovníkem Kugler Jan. Veřejné činnosti, kromě půjčování a čtení knih, nebylo. Bohužel, že knihovna, která měla před válkou v r. 1914 celkem 730 svazků, byla za války různými nepovolanými živly vydrancována.

V r. 1922 byla sehrána 2 divadelní představení. V r. 1923 činnost spočívala jen v půjčování knih. V tomto roce zemřel Tomáš Šiler, bývalý předseda spolku, který si získal značné zásluhy o spolek.

V r. 1924 byly odebírány a čteny knihy. V tomto roce byla spolku po plných 32 letech odebrána místnost, kterou čt. spolek "Pokrok" svým nákladem z větší části i přestavěl, a pronajata byla tělocvičné jednotě "Orel", Jelikož je nemyslitelno, aby po tomto pronájmu déle čtenářský spolek "Pokrok" místnosti této používal, odchází do ústraní a jeviště prodává. Jelikož místní korporace na koupi jeviště nereflektovaly, přenecháno bylo jeviště národní menšině ve Vojkovicích za 1500 Kč.

Budiž jim toto jeviště symbolem bratrské lásky národní a věrným pomocníkem v boji na poli vzdělání a českého rozvoje!

V tomto roce oslavuje spolek čtyřicetileté trvání. Vzpomíná lásky prvních a stěžuje si na místní politické pletichy, jichž přičiněním začíná spolek místo rozkvětu odumírat. Jednatel Jan Gold táže se, kde byly ty politické strany, když národ o pomoc volal, kde byly, když národ úpěl pod tíhou břemen válečných? Kde byli ti různí političtí spasitelé, když hřměla děla a národ byl pronásledován. A jednatel ve svém oslavném proslovu odpovídá: "Tehdy nestačili zasílati pozdravné telegramy vládě rakouské se vřelým přáním vítězství zbraním rakouským a nestačili udávati ty, kdož jako dobří Češi nemohli s takovým jednáním souhlasiti. Tehdy líbali dutky otrocké a dnes začali se rojiti jako houby po dešti ke škodě národa. "

Toho roku odešel na věčnost Jan Nebovidský, starý průkopník a první předseda spolku. O rok později následoval jej jeho syn Rudolf Nebovidský, učitel, který byl rovněž činný v tomto spolku. Předsedou nyní je Flodr Josef, místopředsedou Flodr Tomáš, pokladníkem Vavřín Kelbl, knihovníkem Kugler Jan z čís. 49 a jednatelem Gold Jan.

V roce 1925 provedeny volby. Předsedou zvolen aklamací Jos. Flodr. Do výboru byli zvoleni: Flodr Tomáš, Haňka Vavřín, Novotný František, Piterna František, Kelbl Vavřín, Kučera Eduard, Kratochvíl Jan a Gold Jan. V ustavující schůzi výborové byl zvolen místopředsedou Flodr Tomáš, Kelbl Vavřín pokladníkem, Kučera Eduard knihovníkem a Gold Jan jednat.

V tomto roce zemřel starý průkopník a zakladatel spolku P. Vincenc Ševčík, konsistorní rada a farář v Blučině. Byl dlouholetým předsedou spolku a zasloužilým pracovníkem.

Knih zakoupil spolek 55 svazků za 1465,24 Kč a jejich vazba byla pořízena za 648 Kč. Půjčeno bylo 1129 svazků, z nichž členům 744 a nečlenům 385. Za půjčování se vybralo 77 Kč. Odhlasován návrh, aby knihy byly nadále půjčovány jen členům. Do výboru byli nově zvoleni: Kotas František a Metoděj Šťastný z čís. 22.

V roce 1926 příjem spolku činil 545,63 Kč, vydání 167,24 Kč. Členům v roce 1926 bylo půjčeno 1024 knih. Byly upraveny vypůjčovací podmínky.

V roce 1927 byli zvoleni do předsednictva: Flodr Josef předsedou, Haňka Vavřín místopředsedou, Kelbl Vavřín pokladníkem, Kratochvíl Jan a Kučera Eduard knihovníky, Gold Jan jednatelem.

V lednu 1928 pořízen velký obraz dlouholetého předsedy P. Vincence Ševčíka. Obraz byl slavnostním způsobem odhalen a je znamením lásky a úcty, jíž se těšil zemřelý bývalý předseda spolku.



ZpětÚvodní stránkaVpřed