dějiny Blučiny
Orel československý


V březnu 1923 jednota Orla čs. v Blučině zamýšlí koupiti od farního úřadu pozemek pod novou školou od hranic školních až po obecní pastvisko i se stodolou. Cena byla stanovena J. Šupkou z čís. 107 a M. Sklenářem na 5000 Kč. Jak farní úřad, tak i jednota Orla i Lidová strana s cenou pozemku souhlasily. Zaplacení měl provésti půjčkou Spoř. a zál. spolek v Blučině. Ale nedomluvili se.

Cvičení okrskového v Židlochovicích v květnu 1923 zúčastnilo se 73 členů. Cvičení po stránce technické bylo slabé.

Na sletový fond odvedli členové po 10 Kč, dorost po 4 Kč a žáci po 2Kč.

Okrskového cvičení v Hustopečích koncem května zúčastnili se pouze 3 členové. Zájezdu do Oslavan účastni byli 4 dorosti a 3 členové. Zájezdu do Ivaně zúčastnilo se 43 členů. Veřejné cvičení se v Ivani vydařilo.

Dne 7. října konala se taneční zábava. O 22. hodině bylo vinobraní, jež bylo spojeno s různými atrakcemi a veselou zábavou. Zahájil je správce vinohradů (horný) přečtením programů:

"Na vědomost se dává, že tuto hodinu se počíná vinobraní. Všichni šikovní zloději se srdečně vítají a dává se jim vědět, že kdo utrhne v zahradě hrozen a bude zpozorován, bude odveden policajtem na hrdelní soud a tam zaplatí každý takový provinilec za hrozen 3 Kč, za jablko 1 Kč, za hrušku také 1 Kč; kromě toho bude takový zloděj zavřen do basy. Policajti, dávejte dobrý pozor! V prostředku v tom koši je na dně složena dvacetikoruna zbrusu nová, a debe to někdo i s tém střapcem, co nad tém visí, ukradl, bude zavřen a zaplatí 20 Kč pokuty. Kdo takový hrozen má rád a chce ho mít, musí to ustřihnout nůžkama neb nožem a nesmí se dát chytnout. Policajti, dávejte dobrý pozor!" Všichni byli se zábavou spokojeni. I čistý zisk byl značný.

28. říjen byl slaven bez rozdílu politických stran společně. Dopoledne byly slavné bohoslužby s kázáním P. Aloise Hrocha, místního vzdělavatele Orla. Odpoledne byla pořádána oslava u nové školy a u pomníku padlých. Jednota sehrála večer divadlo "Divá Bára" od Boženy Němcové.

Dne 18. listopadu slavily se Martinské hody se starodávnými zvyky za řízení člena jednoty Orla Brno I. Novotného. Hody zahájeny tímto proslovem:

"Na vědomost se dává: Všeci hodovníci se vyzývajou, abe se držele podlivá paragrafů., který budou včil vyhlášeny:
§ 1. Všeci mosijó tančit, kdo ruke a nohe má; kdo be přes dva kóske stál, bude pokutované.
§ 2. Pře tanco mosí bét ten névěči pořádek, žádný spěcháni nesmí bét. Také se nesmí jeden na druhýho pří tanco nějak tlačit, debe policajti něco spozorovali, tak takové párek seberó a nechajó je na obecním fukaro přefukarovat.
§ 3. Žádné nesmí mět ve škornách cveke nebo podkovke; policajti budou dělat kontrolo na nohe; kdo bode mět ve škornách podobný věci, tak se mo škorně zezojó a bude tančit bosé.
§ 4. Debe se nekerá roba nebo chlapisko na sebe ščořile, a bele přestiženi, tak se zavřou do locho, a jeden policajt si k nim stópne a mosíjó se pak na sebe ščóřit aspoň týden ustavičně.
§ 5. žádné nesmí tančit takové te divoké tance jako třeba "šímy" nebo "foxtrot" nebo "Jáva".
§ 6. Debe jeden druhýmo šlápl na kuří oko, tak se pošle na békovňo.
§ 20. Žádné nesmí s robarna chodit po kole nebo někde s robo na lavici sedět, to be bela pokuta.
§ 33. Všecke pajmáme se mosíjó hezke dívat, která by se nějak škňořila, tak se bude moset škňořit aspoň ešče 3 neděle po hodech.
§ 78. Je všeobecně zakázáný jeden drohýho pomlouvat, jak něco policajti uslyšijó, tak terno dotyčnýmo dajó na chlebárňo padací zámek.
§ 90. Chasa na sebe nesmí dělat zamilovaný dírke a nebo po případě mrkat na robe palcem od nohe a debe se takový dva přestíhle, tak mosijó lízat bránko.
§ 100. Žádné nesmí se nějak kótkovat s robama nebo se repáčkovat, nebo abe některýmo párko nenapadlo se nejak scvrknót. Debe bele nějak viděni, tak půde za nima policajt a bude jich vartovat.
§ 137. Debe některá pajmáma nebo pantáta měle neco proti sobě, tak se možó nechat na zdejším óřadě na 48 hod. rozvést. To bodó rozvedeni podliva rozváděcího palagrafu 78.976.
Každé mosí mět rozmarín s mašlama aspoň metr dvacet cm.
Tak se všeci dobře bavte a držte nálado, ať te hode trvajó aspoň týden! Muziko!!!"

Toto byl návod. Průvodem, jdoucím na hody, mnozí byli strženi do hodové nálady. Účast byla obrovská, pořádek zachován přesně dle §§§. Výtěžek byl značný.

Činnost jednoty v tomto roce záležela v 7 schůzích členských, 5 divadelních představeních, ve valné hromadě, 5 poučných přednáškách neb akademiích, 2 zábavách, 5 zájezdech i výletech a jiných schůzích. Cvičících členů bylo 15, činných členů 12, přispívajících 14, cvičících členek 14, přispívajících členek 25, dorostenců 10, dorostenek 11, žáků 29, žaček 24, celkem 154 duš. Proti roku loňskému o 2 osoby méně; kromě toho nejsou čítáni 4 vojíni. Vyřízeno bylo 200 dopisů.

Dne 17. června 1924 jednota Orla čs. s praporem zúčastnila se uvítání p. presidenta s okolními jednotami v Hrušovanech. Dne 18. června v 8 hodin ráno projel p. president Blučinou, kde byl jednotou slavně uvítán a vyprovázen až za městečko. Večer se vracel p. president a byl zase jednotou doprovázen až za Blučinu i s praporem. Dne 19. června při slavnosti Božího Těla byli někteří členové a členky v krojích na průvodě.

Dne 19. června odjížděl p. president T. G. Masaryk přes Blučinu z návštěv našeho kraje. Jednota stála ve špalíru s praporem. Všichni členové zdravili a loučili se slovy: "S Bohem a na shledanou! "

20. července se zúčastnila jednota svěcení Kosmákova domu v Moutnicích, 3. srpna cvičila ve Vranovicích. Koncem srpna zúčastnila se v hojném počtu I. sletu brněnské župy v Tuřanech.

O stavbu nového jeviště v tělocvičně velmi se zasloužil Matěj Flodr. - Na zvony věnováno Kč 500.- .

Divadla se cvičila hojně a s velkou obětí režisérů. Koncem roku bylo 11 členů, 8 členek, 9 dorostů, 12 dorostenek, 22 žáků a 24 žaček, úhrnem 86 osob.

V lednu 1925 pořádal se pro ženaté příznivce a členy Orla orelský ples, který se vydařil. Jednalo se též o pronájem pozemku pod novou školou, pro letní cvičiště, který p. farář byl ochoten pronajmouti.

Dne 18. dubna doprovodila jednota svého člena a vzdělavatele, místního faráře P. Vincence Ševčíka, k poslednímu odpočinku. Členové měli u rakve čestnou stráž. Účast členů i okolních jednot byla hojná.

V květnu zúčastnilo se 55 osob otevření Orlovny v Telnici. Dne 31. května světily se nové zvony v Blučině. Jednota se zúčastnila slavnosti 65 členy v krojích. Veřejného cvičení v Přísnoticích zúčastnilo se 33 členů a členek v krojích. Členové obdrželi za toto cvičení pochvalné uznání. V červnu bylo přítomno 42 členů veřejnému cvičení v Hrušovanech.

Dne 30. srpna 1925 bylo v Blučině veřejné cvičení. Již den předtím bylo v městečku živo. Členové upravili cvičiště a dívky ozdobily chrám Páně. V neděli scházeli se hojní hosté, ale zachmuřené nebe nevěstilo nic dobrého. Při příchodu prvé jednoty počalo pršeti. Po mši sv. byla na dvoře Rudolfa Novotného zkouška. Odpolední průvod se skládal z 200 Orlů a Orlic v krojích. Na cvičišti se pak průvod rozešel, že nebylo možno cvičení ani zahájit. Průběh cvičení byl potom obstojný. Večer byla taneční zábava v radnici.

V říjnu pořádalo se vinobraní s taneční zábavou a za týden hodová zábava.

28. října 1925 pořádal divadelní kroužek jednoty Orla čs. v Blučině večírek.

Na Silvestra byl zábavný večírek. Členské schůze byly 3. Příjem činil 2.367 Kč a vydání 1.885 Kč. Přednášky byly tři, divadelní představení 3 a 1 ples.

Dne 11. ledna 1926 narychlo byla svolána jednota do spolkové místnosti. Když se někteří členové Orla i Lidové jednoty sešli, poslal výbor dva členy k P. Aloisi Hrochovi, vzdělavateli místní jednoty orelské se žádostí, aby se s nimi přišel rozloučiti. Za jednotu loučil se s ním starosta Orla a odevzdal mu diplom čestného člena jednoty Orla v Blučině.

V lednu pořádala jednota orelský ples pro své příznivce.

prapor čs. Orla v Blučině
Jednota zakoupila malou knihovnu spisů Václava Kosmáka. Konaly se dvě přednášky o politické situaci v našem městečku. Jednota mínila zakoupiti dům čís. 72, avšak pro vysokou cenu od kupu upustila. Účastňuje se delegáty veřejného cvičení v Zatčanech a 30 členy v Moutnicích. 5. července cvičí v Opatovicích za účasti 45 členů v krojích, 11. července jede 8 členů do Újezda; 22. srpna konal se slet župy Dra Jana Sedláka v Telnici. Blučina byla zastoupena 50ti členy a žactvem v krojích a mnoha členy v občanském oděvu.

Dne 12. září měly se pořádati "Slovácké hody", ale jelikož poutníci ze Žarošic se do 2 hodin nevrátili, byly odloženy na 19. září. Zvoleni byli 4 stárci: Klein Ladislav, Šupka Ludvík, Ježek Josef a Studený František. Po čtyřech letech stavěla se opět máje, kterou museli přivésti z Těšan. V listopadu byl koupen klavír za 6000 Kč, ale nemohl se nikdo najíti. kdo by dlužní úpis na onen obnos podepsal. Byl založen též stavební fond. Na Štěpána jednota pořádala dětský večírek a vánoční nadílku pro žactvo Orla.

Koncem roku má jednota 150 osob.

V lednu 1927 kromě divad. představení byl orelský ples, který byl hojně navštíven. V březnu podnikli žáci místní jednoty vycházku do musea v Rajhradě.

Náčelníkem byl zvolen Josef Kratochvíl, místonáčelníkem Klein Ladislav, cvičitelem dorostu Šupka Ludvík, cvičitelem žactva Kahan Josef, náčelní Tycová Josefka, místonáčelní Kratochvílová Julie, cvičitelkou dorostenek Tycová Marie, cvičitelkou žaček Klimšová Jarmila. Starostou byl zvolen Flodr Matěj, místostarostou Rudolf Šiler, pokladníkem Hanuš Metoděj, jednatelem Böhm Josef, knihovníkem Tukač Jaroslav, vzdělavatelem P. Jan Stejskal a P. Jan Beneš.

Bylo hlasováno kladně pro orelský slet v Praze r. 1929.

Dne 12. června konal se tábor lidu Lidové strany v Židlochovicích a odpoledne veřejné cvičení V. okrsku za plné účasti místní jednoty. Delegací se jednota účastnila veřejného cvičeni v Přísnosticích. 26. června byl šesti župami uspořádán "Orelský den." Z Blučiny přítomno bylo 13 osob. 3. července se jednota zúčastnila veřejného cvičení v Hrušovanech. Tohoto dne oslavovaly orelské župy l0leté výročí památné bitvy u Zborova. Jednota Orla pořádala 15. srpna 1927 "dožínky" spojené s hodovou zábavou. Dne 11. září bylo sehráno div. představení "V černé rokli" od Černého. Dne 16. října bylo vinobraní a 17. října hodová zábava.

Dne 17. října doprovodila jednota na poslední cestě svoji členku Hermínu Nezmeškalovu. 28. října bylo sehráno divadlo "Na polském zámku" 8. prosince "Veselá vojna" od Bognera.

Na rok 1928 zvolen náčelníkem Šupka Ludvík, náčelní Hanušová Bl. Předsednictvo zůstalo staré. Hrubý příjem činil v r. 1927 6.576.40 Kč a vydání 6.164.78 Kč. Jednota měla v r. 1927 několik členských schůzí (10), 3 výborové, sehrála 6 divadel. představení a pořádala 4 zábavy. Členů činných bylo 11, přispívajících 29, cvičících 22, členek cvičících 8, dorostu 8, a 6 dorostenek, 10 žáků a 12 žaček; 5 členů má radio, odbírá se 8 čísel "Orla", číslo "Tělesné výchovy", dvě čísla "Květů mládí" a 39 výtisků časopisu "Nový národ". Knihovna má 24 svazků.

Z nářadí má jednota hrazdu, bradla, žíněnku, 4 páry tyčí a 2 praporky.

Majetek jednoty má cenu: Jeviště 5.000 Kč, nábytek ve spolkové místnosti 250 Kč, spolkový prapor 3.000 Kč, tělocvičné nářadí 4.000 Kč, pianino 6000 Kč. Součet aktiv činí 18.250 Kč. Jednota dluží "Sp. a zál. spolku v Blučině" 6.500 Kč.

Členstva je dostatek, avšak citelný je nedostatek a neúčast inteligence.



ZpětÚvodní stránkaVpřed