dějiny Blučiny
Novošice


Novošice (Novosice, Bertholdsdorf, Bertholdesdorf) sousedily s Blučinou a byly obydleny Čechy. Rozkládaly se mezi Novým Dvorem a Jaloviskem, na nynějších Prodajích. Lze tak souditi ze zápisu do zemských desek r. 1567: …městečko Blučinu…., ves Křepice..... ves pustní Novošice se 2 rybníky Horním a Velikým, městečko Nosislav.« Konečně i ještě dnes možno v těchto místech zbytky staveb vykopati. Na stavbu Nového Dvora užilo prý se kamene ze zašlé vsi a kaple. Zjevné stopy po této osadě byly ještě 1805 k poznání.

Novošice stály již na začátku 13. století. Byly r. 1252 od markraběte moravského Přemysla Otakara, zakladatele kláštera ve Žďáře, tomuto klášteru darovány.

Pro kapli a v ní bohoslužbu a pak hlavně pro vybírání desátku povstala rozepře mezi klášterem ve Žďáře a blučinským farářem a byla v Olomouci 1263 porovnána.

Roku 1394 prodal brněnský kanovník Zöffler žďárskému klášteru otcovský allodní dvůr v Bertolsdorfě za 20 hřiven grošů.

Za válek husitských pustou ves prodal klášter r. 1445 Petrovi ze Šelnberka, Vaňkovi, synovi Přibíka Zajíce z Valdeka, a panoši Havlovi z Pacova do jejich toliko 3 životů se vším příslušenstvím do 10 let s tím závazkem, že ves lidmi osadí, jak budou moci nejlépe. Dvůr se 3 lány a berní královou si ponechal klášter.

Ve válce krále Jiřího s Matyášem Uherským, r. 1468 až 1469, byla ves zpustošena. ‚

Později klesla tato osada tak, že zůstala docela bez lidí a byla r. 1536 od kláštera Janu z Perštejna co pustina postoupena, který zase proti tomu ves Podolí, 4 lidi a mlynáře ze vsi Mirošova a pustinu Lhotu tomu klášteru postoupil. Polnosti této zaniklé osady připadly Jalovisku a Novým Dvorům. Od té doby je sloučena s panstvím židlochovským.

Roku 1703 vystavěl hrabě Sinzendorf na témže místě novou osadu a dal jí jméno Novoveská (Neuhofel). Půllánu dal 36, čtvrtlánu 18 měřic polností. Rychtář této vsi od r. 1717—1719 jmenoval se Lukáš Hottich. Tato ves v r. 1713 měla pouze 26 domů. Obyvatelé byli většinou oženění panští pacholci a děvečky, a poněvadž svých povinností pořádně nekonali, byla osada od vrchnosti zrušena a polnosti nazpět vzaty.



ZpětÚvodní stránkaVpřed