dějiny Blučiny
květena a poměry klimatické


Přítel rostlinstva najde na Výhoně celou řadu zajímavých rostlin, s nimiž se nesetká, až v nížinách uherských a u Černého moře.

Výhon je ostrovem květeny pontické, ač rostlinstvo Moravy náleží květeně chřibské, jež je částí květeny baltické, ale květena pontická proniká k nám od východu a hlavně jihovýchodu ze Slovenska, Uher, Dolních Rakous, ježto jižní Morava souvisí podunajskou nížinou vchodem otevřeným, kterým přistěhovaly se k nám druhy květeny pontické. Blučina a ještě Měnín jsou poslední a nejsevernější ostrovy této květeny. Dále se tyto rostliny šířiti nemohly pro poměry zeměpisné, fysikální i klimatické.

Blučina je severním větrům otevřena a od jižních a jihovýchodních chráněná.

Katastrem obce teče řeka Švarcava, která do r. 1848 tvořila hranice s katastrem obce vojkovské. Od východu k západu protéká Cézava, jejíž celková délka je 57 km a poříčí obsahuje 7634 km čtverečních.

Průměrná roční teplota v Blučině se pohybuje mezi 10,50 až 11,26 st. C.

Vodních srážek bylo v r. 1925 dle židlochovského měření 726 mm, v r. 1926 jen 544,4 mm. Nejvíce napršelo v srpnu 1925 168,3 mm.

Podnebí je mírné, ačkoliv není Blučina od severních větrů nikterak chráněna. Teplota bývá v zimě někdy –16 st. C a mimořádně (r. 1927 v prosinci) –20 st. C, kdežto v létě se vzduch oteplí až. na +33 st. C. První sníh padá koncem listopadu, poslední poletuje ještě kolem 1. dubna; jsou i vyjímky. V r. 1915 dostavil se v červnu mráz –5 st. C.

Větry převládají severní a západní.



ZpětÚvodní stránkaVpřed