dějiny Blučiny
Sbor dobrovolných hasičů


Do roku 1880 vědělo se málo na celém moravském venkově i u nás v Blučině o Českém národním životě. Zakládání národních spolků omezovalo se jen na větší města.

O veřejném spolkovém životě poučili tehdejší místní občany blučinští studenti, jichž v těchto letech bylo několik. Pořádali ochotnická divadla a vlastenecké přednášky. Dne 1. června 1884 přičiněním těchto studentů, obzvláště Josefa Srnce, nynějšího účetního Občanské záložny v Židlochovicích, za starostování Jana Nebovidského, byly založeny v Blučině spolky tři, a to: Dobrovolná jednota hasičská, Čtenářský spolek Pokrok a Spolek vysloužilých vojínů.

Založení blučinského sboru hasičského umožněno bylo tím, že tehdejší uvědomělý výbor obecní daroval sboru 450 zl. na pořízení nářadí a výzbroje. Svou dvoukolovou stříkačku obecní přenechal sboru k použití. Zařizovací výbor se starostou Janem Nebovidským sešel se dne 1. července 1884 a počal svoji činnost přijímáním členů. Přihlásilo se jich 46 a byli to občané:

Jan Nebovidský, Václav Haňka, Josef Floder, Jan Demal, František Šťastný, Jan Krejčí, Josef Srnec, Matěj Brabec, Matěj Dlabka, Augustin Flodr, Josef Gold, Václav Hausler, František Haňka, Josef Hnilička, František Ivan, Martin Jedonek, Augustin Jiříkovský, Florián Jiříkovský, Josef Kelbl, Antonín Kleinbauer, Antonín Kohl, Martin Kratochvil, Eduard Kučera, Frant. Kučera, Alois Krejčí, Flavián Kugler, Jan Kugler, Jan Dohnal, Jan Neumann, František Otava, Martin Piterna, Antonín Smetana, Josef Svoboda, Antonín Schiler, Jan Šťourač, Vojtěch Schwarz, Josef Zatočil, František Piterna, František Flodr, Jos. Urban, Vincenc Schiler, František Strava, Josef Klein a František Böhm. Dodnes jsou z nich ještě činni: Kugler Jan 49, Antonín Schiler 163 a Florián Jiříkovský.


Moric Sklenář
náčelník hasičů
Výcvik členů, s kterým se ihned započalo, řídil a vedl až do zimy Hynek Braš, bývalý polský důstojník z Králova Pole. Tento i nějakou dobu v obci bydlel. Stanovy sboru byly schváleny místodržitelstvím v Brně 14. února 1885. První valná hromada konala se 14. března 1885, na které stanovy byly přečteny a provedena volba spolkových funkcionářů. Za předsedu zvolen Jan Nebovidský, místopředsedou Václav Haňka, jednatelem Jos. Flodr a pokladníkem J. Demal. Náčelníkem zvolen František Šťastný, podnáčelníkem Jan Krejčí a Josef Srnec. Schůzí spolkových do 1. ledna 1928 konáno 69 a členských 80. Požárů zúčastnil se sbor 28 v Blučině a 12 přespolních do 1. července 1928. Starostové sboru od založení byli tři: Jan Nebovidský 1884 - 1900, Jan Gold 1900 - 1919, Josef Floder od r. 1919.

Členů výboru vystřídalo se 26 a činných členů 140; zemřelo 26, vystoupilo ze sboru 16 a za přispívající se přihlásilo 21 členů. Stav členstva k 1. lednu 1928 je tento: 2 čestní členové: Gold Jan a Dr. Hynek Světlík, 74 přispívající členové a 42 činní.

V roce 1888 stal se sbor členem Z. U. J. hasičské a podpůrné pokladny hasičské. V roce 1892 počal sbor odbírati časopis "Ochrana Hasičstva" a v témže roce pořízena nová čtyřkolová stříkačka od fy. Hiller v Brně za 820 zl.; ze spolkové pokladny bylo zaplaceno 400 zl., ostatní hradila obec. V r. 1893 zúčastnil se Frant. Flodr zájezdu do Lublaně k oslavě 40letého trvání lublaňského hasičstva. Byl jediným z celé župy.

Roku 1894 oslavil sbor l0leté trvání a provedl první veřejné cvičení požárové.

Oslava desetiletého trvání uspořádána byla 24. června 1894. V 5 hodin ráno byl budíček blučinské kapely. Po 7. hod. dostavily se okolní spolky, které byly vřele uvítány a zúčastnily se slavných služeb božích. Pak se konala na náměstí slavnostní schůze. Zahájena byla příležitostným sborem, který zapěl zdejší pěvecký sbor řízený Antonínem Schenkem, nadučitelem a členem okres. školní rady. Předseda spolku Jan Nebovidský uvítal přítomné a přestavil řečníka P. Kristina Luxe z Rajhradu a Jana Kelbla statkáře a zem. poslance ze Syrovic. Po vzletné řeči slavnost způsobem za monarchie obvyklým zakončena. Při odpoledním cvičení bylo znázorněno hašení radnice. Po cvičení holdovalo se tanci až do pozdních hodin večerních.

V roce 1897 konalo se 2. veřejné cvičení požárové a župní sjezd XXVI. župy, ke které blučinský sbor až do r. 1901 patřil.

Roku 1898 zúčastnil se sbor dvou veřejných slavnosti konaných na oslavu stoletých narozenin Františka Palackého, dějepisce a obránce českého národa, první ve Vranovicích a druhé v Rajhradě; ba i sám sbor mínil pořádati podobnou oslavu, ale pro náhlou smrt bývalé císařovny Alžběty veškeré oslavy byly zakázány.

V roce 1902 byl zaveden v jednotě nový stejnokroj, 1903 byla pojištěna jedna požární přípřež u Hasičské pojišťovny, založené moravským hasičstvem 1902 a zakoupil se jeden podíl Hasičské záložny utvořené rovněž 1903, znějící na 100 korun. Sjezdu slovanského hasičstva v Praze v tomto roce pořádaného zúčastnilo se ze sboru 6 členů: Jan Gold, František Flodr, Jan Krejčí, Jan Dlabka, Josef Nečas a Josef Tyc.

V roce 1904 konal sbor slavnost 20tiletého trvání, jež oslavil dne 8. května 1904 veřejným cvičením. Při slavnosti této znázorňován byl útok na nejhořejší stavení na kopci u Staré cihelny; voda byla čerpána čtyřkolovou stříkačkou. Při této slavnosti byla činným členům, kteří po 20 let ve sboru vytrvali, Josefem Krškou, župním starostou, připjata záslužná medaile. Byli to: náčelník Jan Krejčí, místopředseda Jan Kugler, Josef Kelbl, Antonín Schiler, Antonín Kleinbauer, Josef Gold a Václav Hausler. Zajisté si tito členové vyznamenání zasloužili, neboť uvážíme-li, s jakými překážkami bylo těmto členům zápasiti, bylo od nich velmi statečné, že ve sboru 20 let vydrželi. Vmysleme se v jejich počáteční poměry: Stará dvoukolová stříkačka sdělávací, kterou bylo hasičům k požáru tlačiti. Voda se musela skoro všude dovážeti, neb tento stroj nemohl vodu ze studní čerpati, zvláště na horní straně městečka, kde po případě nemožno ani s potahem vyjeti a tak dosti dlouho trvalo, než voda na požářiště byla dopravena. Hasičské nářadí bylo také nedostatečné. V obecenstvu bylo k hasičům mnoho nevůle, neb očekávajíc od nich bůh ví jaké zázraky, reptalo proti němu, když hašení nešlo podle jeho vůle. Musí se tedy nestranně doznati, že býti hasičem bylo pro tyto členy velkou obětí a sebezapřením.

Prapor spolkový darovali sboru r. 1906 manželé František a Jenoféva Borovičkovi.


František Dlabka,
podnáčelník hasičů
Slavnost svěcení praporu konala se 12. srpna 1906. K tomuto praporu kmotra stříkačky, paní Antonie Goldová, darovala krásnou hedvábnou stuhu. Slavnosti se zúčastnily sbory z Křepic, Starviček, Začan, Ivaně, Přibic, Nosislavě, Opatovic, Rajhradu a židlochovský Sokol. Slavnostně řečnil P. Špička z Nosislavě. Hudba Kratochvilova, 12 řádných hudebníků, hrála za 84 K. Slavnostní odznak i s národním kolkem prodáván za 32 h a taneční známky za 60 h. Kmotra praporu, Antonie Goldová, věnovala sboru 200 K, začež ji sborem byl udělen čestný diplom. Tohoto roku též byla posvěcena nová 4kolová stříkačka.

V r. 1907 rozdělena byla hasičská župa XXVI. a blučinský sbor stal se členem nově založené župy XXXXIV., jejímž starostou byl zvolen MUDr. Hynek Světlík. Tohoto roku bylo zavedeno u moravského hasičstva ve službě oslovení "bratře". Roku 1908 přistoupil sbor za člena Národní Jednoty pro jihozápadní Moravu. V r. 1910 oslavil, sbor své 25leté trvání za přítomnosti starosty župního MUDr. H. Světlíka a celé župy.

Bylo to 2. října. Nadšeně řečnil župní starosta MUDr. H. Světlík. Nabádal hasiče, aby vždy sobě pomáhali a to nejen v případech živelních pohrom, nýbrž i na poli národním, poukazuje na naše germanisující nepřátele, jak tito se vždy proti nám dovedou sjednotiti. Medailemi byli poděleni ti, kdož po 25 let v činné službě byli: Jan Krejčí, Jan Kungler, Antonín Kleinbauer, Václav Hausler, Antonín Schiler a Florián Jiříkovský. Sjezdu a slavnosti se zúčastnil blučinský veteránský spolek s praporem, sbor hasičů ze Sobotovic, Přísnotic, Hrušovan, Opatovic, Přibic, Rajhradu, Křepic a Začan - Třebomyslic.

Do roku 1914 bylo hasičské skladiště umístěno tam, kde je trafika Richtrova, t. j. mezi radnicí s domem Kuglerovým čís. 118. V tomto roce byl poskytnut sboru útulek v nově postavené školní budově.

Za Světové války v r. 1914-1918 bylo mobilisováno 26 členů přispívajících a 24 činných, z nichž padli, nebo zemřeli: Piterna Karel, Mičulka Josef, Hanuš Josef a Tyc Vladimír. Do ruského zajetí se dostalo 7 členů, kteří se šťastně všichni vrátili: Flodr Josef, Dlabka František, Dohnal Josef, Otava František, Haňka Rudolf, Šťastný Josef a Piterna František.

1923 utvořila se jedna četa samaritské stráže a byly zavedeny nové odznaky na přilby a čepice, rovněž nové označení činovníkům.

Dne 15. června 1924 konala se slavnost 40letého trvání sboru. V časných hodinách ranních vyhrávala hudba vesele budíček a s ní šla v průvodu děvčata v národních krojích s hasiči. Obec byla slavnostně vyzdobena slavobránami. K osmé hodině přijeli hasiči z Přibic, ze Žabčic, Židlochovic, Hrušovan, Nosislově, Přísnotic, Nikolčic, Opatovic, Měnína, Moutnic, Křepic a odpoledne z Rajhradic a Syrovic. U sochy na náměstí sloužena mše sv. Po této uvítal přítomné starosta sboru Josef Flodr a řečnil MUDr. Hynek Světlík. Po řeči za řízení ředitele Císaře zapěla Cyrilská jednota dva sbory.

Po zprávě o 40leté činnosti udíleny medaile. Za čtyřicetiletou činnost je obdrželi Jan Kugler č. 49, Antonín Kleinbauer, Antonín Schiler a Florián Jiříkovský. Za třicetiletou činnost Mořic Sklenář, Alois Schaffer, Josef Návedla a Josef Kratochvíl. Za dvacetiletou činnost František Dlabka, Jan Pekárek, Vavřín Haňka, Stanislav Haňka, Antonín Horáček, Jan Otava. Následovalo skládání slibu nově přistouplých hasičů. Po defilé hostům dopolední slavnost ukončena. Odpoledne bylo provedeno poplachové cvičení na návěstí: Hoří domek za kopcem nad sklepy, vody nikde, takže tato čerpati se musí ze studny v domě Františka Pitterny č. 45. Čerpá se velkou stříkačkou a dodává se stříkačce dvoukolové postavené na kopci 40 m vysokém. Ten velmi nesnadný úkol se zdařil a materiál ve zkoušce též obstál. Též se sbor zúčastnil vítání p. presidenta v Blučině, který se později podepsal do její protokolní knihy. Toho roku pořízen byl nákladem 7.723 Kč pohřební vůz, který patří do inventáře hasičů. Všeobecná sbírka na tento účet vynesla obci 4342 Kč. Příjem v r. 1924 činil 17.025 Kč a vydání 15.138 Kč.

V roce 1925 zúčastnil se sbor 33 členy i s praporem Hasičského sjezdu v Brně, veřejných cvičení "Sokola" i "Orla", otevření menšinové školy ve Vojkovicích a otevření zimní hospodářské školy v Židlochovicích.

V roce 1926 přistoupil sbor za člena župní pohřební pokladny. Provedl v září poplachové cvičení a zúčastnil se slavností a cvičení sborů v Přísnoticích, Opatovicích a Židlochovicích. Činnost vzdělavatelská projevena čtením odborných časopisů, knih a návštěvou přednášek, které pořádali ostatní blučinské organisace. Hašení požáru zúčastnil se sbor v Opatovicích. Církevních slavností zúčastňoval se sbor korporativně i s praporem. Činnost Hasičské pojišťovny v Blučině do 31. prosince 1926 byla velká. Uzavřeno 290 pojistek na kapitál 4,884.300 Kč.

Sbor se zůčastnil hašení v těchto případech.
Rok Předmět Jméno majitele Obec Poznámka
1885 stoh slámy Matěj Floder Blučina, č.11 příčina pož. neznám.
1886/87 stoh slámy Jan Tyc Blučina, č.47 příčina pož. neznám.
1886/87 stodola František Jedlička a Jakub Hanuška Blučina příčina pož. neznám.
1886/87 stavení Jos. Horáček Blučina, č.2 příčina pož. neznám.
1889 stodola Fr. Studený Blučina příčina pož. neznám.
1890 stoh slámy Jan Hanuš Blučina, č.104 příčina pož. neznám.
1891 obyt. stavení Ant. Kohl Blučina, č.209 příčina pož. neznám.
1891 stodola Jan Hanuš Blučina, č.128 příčina pož. neznám.
1892 stodola František Kučera Blučina, č.62 příčina pož. neznám.
1894 stavení Matěj Bartuška Blučina, č.3 příčina pož. neznám.
1894 stavení Frant. Svoboda Blučina, č.2 příčina pož. neznám.
1894 --- --- Opatovice 2 pož. příč. neznám.
1897 kolna Josef Hanuš Blučina, č.114 příčinu neznám.
1897 --- --- Měnín 1 pož. příč. neznám.
1898 chlévy Ant. Schiler Blučina, č.159 příčina neznám.
1898 stodola Frant. Návedla Blučina, č.52 příčina neznám.
1898 --- --- Měnín příčina neznám.
1899 --- Jan Klein Blučina, č.48 zabráň. vznik požáru
1899 obyt. stavení Martin Riedl Blučina, č.51 příčina neznámá
1899 --- --- Blučina Učinkoval při povodni na Cézavě
1900 obyt. stavení Frant. Zatočil Blučina \současně
1900 obyt. z. stavení Frant. Zalaba Blučina / příč. neznáma
1900 zadní stavení a stodola Fr. Haňka Blučina, č.40 příč. neznáma
1900 zadní stavení a stodola Ant. Böhm Blučina, č.68 příč. neznáma
1902 stoh slámy Jos. Hanuš Blučina, č.114 příč. neznáma
1902 stoh slámy --- Rajhradice příč. neznáma
1903 --- --- Opatovice 2 požáry příč. nezn.
1903 --- --- Rajhradice požár nezn.
1910 stodola Ant. Srnec Blučina, č.139 děti zapálili, škoda 2200K, pojist. 1300 K
1911 stodola Arnošt Návedla Blučina vznik a škodu nezn.
1914 stodola a zadní stavení Josef Solnička Blučina, č.7 příčina neznám.
1917 obydlí Anna Kopřivová Blučina, č.127 blesk, vypl. 1900 Kč.
1917 mlýn --- Vojkovice ---
1919 obydlí Josef Klein Blučina, č.89 oheň v záro. uhašen
1919 obydlí Jan Démal Blučina, č.76 šk. 20.000 Kč, př. nez.
1924 stoh slámy Josef Bártl Blučina č.98 šk. nepatrná př. nez.
1925 stavení --- Měnín ---
1926 stavení --- Opatovice ---
1927 --- --- --- při povod. na Svratce
1928 stodola Frant. Floder Blučina, č.61 příčina neznáma

V r. 1927 se sbor hašení požáru nezúčastnil, za to prováděl obranné práce na hrázi řeky Švarcavy, kde vysoká voda hrozila zátopou. V květnu provedeno bylo v místě okrskové cvičení s dobrým výsledkem. Byla pořádána přednáška se světelnými obrazy a sehráno divadlo. Veřejného vystoupení zúčastnil se sbor v Nosislavě, Loučce, Hrušovanech, Hustopečích, Židlochovicích, kde náčelník Sklenář poctěn diplomem čestného členství 44. hasičské župy Dra Světlíka. Konány byly požární hlídky po čas žní. Při různých zábavních podnicích byly konány hlídky hasičsko-policejní.

Ve volbách na r. 1928 zvolen starostou Josef Flodr, náměstkem Josef Kelbl, jednatelem Tukač Jan a pokladníkem Melo Václav.

Náčelníkem Moř. Sklenář, podnáčel. Frant. Dlabka a Jan Pekárek, četařem Jos. Dohnal a Jan Sklenář, zbrojířem Jos. Richter. Tyc Josef pověřen funkcí vzdělavatele.

Počátkem června vyhořela stodola Frant. Flodra. K požáru mimo místní sbor dostavili se i hasiči opatovští.

Pohyb členstva.
Počet členů sboru Z těch te: Dle pol. stran je členů ob. zastupitel.
Od roku děl. rol. živnost.
a řemesl.
domkař.
a chal.
ostatní činn přisp. čestn. zakl. repub. lidov. dem. soc. jiní Celkem
1884 16 6 7 15 2 46 - 4 Obec Blučiny
Nebovidský u.
- - - - - -
1914 45 20 12 15 - 38 54 1 1 - - - - - -
1919 50 20 15 15 - 49 50 1 1 - - - - - -
1926 54 10 24 19 3 37 72 1 1 8 4 3 - - 15
1928 50 8 19 19 16 42 68 1 1 3 3 3 2 3 14

Finance sboru.
Od
roku
do
roku
Příspěvky Vlast. podnik. Obec věnov. Soukr. dary Vydání na
vycházky
Počet pojist.
Has. pojišťov.
V obci pojišť. Župní pohřební
fond má členů
Roč. na čle.
platí sbor
K K K K K na obnos K K
1884 1919 714,90 573,80 2.328,- 2.257,- 80,- - - - -
1919 1926 2.353,- 7.839,- 2.370,- 3.071,- 1.425,- 290 4.884.300,- 37 12
1926 1928 750,- 2.905,- 100,- 1.060,- 1.304,- - - - -

Spolková činnost.
Od
roku
do
roku
Přípisů Val. hromad Výb.
schůzí
Členů
přít.
Člen.
schůzí
Cel.
přítom.
Před-
nášek
Cel.
přít.
Pro-
slovů
Plesů Veřej.
cvičení
Vy-
cházek
Výl. Žup.
val.
hrom.
Členů Žup.
výb.
chůzí
Členů
příto-
mných
Sanit
kursů
přijal odevz.   přít. čl.
1884 1926 480 452 42 1475 66 480 37 1110 10 280 20 8 12 25 18 20 140 60 120 5
1926 1928 48 26 2 - 7 70 8 240 1 36 - 1 1 11   2 12 8 24 8

Pomoc bližnímu do r.1928.
Zimní
školy
sboru
Účast
členů
Cvi-
čení
Hlídek Stráží Dozor
přehl.
Požárů Účast
mužů
Doba
haš.,
hodin
Ranění
při
pomoci
One-
moc-
něli
Při povodni Zachránili Škoda
ohněm
způs.
Kolik
pojišť.
z
uhořel
Na
kolik
K
Ubrá-
něno
majet.
do r.28
V
místě
přes-
polní
z toho počet hodin lidí do-
bytka
v
zimě
v noci
126 2268 200 2000 2000 15 21 12 8 15 684 190 2 2 12 60 - 8 8000 35 7500 1.500.000

Výzbroj sboru.
Stříkačky Hadic
m
Savic
m
Košů Žebře Lana Výzbroj Cena nářadí
do r.
4 kolové 2 kolové 300 12 14 posun. střech. hák. 4 20 1918 1928
1 1 1 2 2 3.200 K 85.000 Kč



ZpětÚvodní stránkaVpřed